خودرو

چگونه بیمه شخص ثالث خودرو با بیشترین پوشش‌ها را بخریم؟

بیمه اتومبیل دو نوع بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه دارد که برای خودرو در نظر گرفته شده است. بیمه ثالث یک بیمه نامه اجباری است که در صورت عدم خریداری آن  در سال  ۱۴۰۱ با توقیف خودرو توسط پلیس راهنمایی و رانندگی مواجه خواهید شد. از این رو خرید بیمه شخص ثالث اهمیت زیادی دارد.

همانطور که می‌دانید ماشین و موتور سیکلت با توجه به ترددی که در خیابان‌ها دارند، همیشه در معرض حادثه خواهند بود. برای اینکه از حادثه غافل گیر نشوید،‌ به یک پشتوانه مالی برای جبران خسارت‌های ناشی از تصادف‌ها نیاز خواهید داشت. بیمه ماهیت پشتوانه و حمایتگر دارد و در صورت بروز حادثه می‌تواند دغدغه‌های شما را کاهش دهد و جبران خسارت کند. در این متن درباره پوشش‌ها، مزیت‌ها و قیمت بیمه شخص ثالث توضیحاتی خواهیم داد تا انتهای متن همراه ما باشید.

بیمه شخص ثالث چیست؟

در بیمه شخص ثالث، مالک وسیله نقلیه، شخص اول به شمار می آید.( اکثر بیمه‌نامه‌ها تحت عنوان بیمه‌گزار شناخته می‌شود)، شخص ثانی شرکت بیمه است که متعهد به جبران هزینه‌ها طبق بیمه‌نامه است. شرکت بیمه در بیمه‌نامه با عنوان بیمه‌گر درج می‌شود. در نهایت، شخص ثالث فرد زیان‌دیده در حوادث رانندگی است. ( منظور از زیان دیده هر شخص غیر از راننده مقصر است). حال که با تعریف شخص ثالث آشنا شدید، باید بدانید که ” بیمه شخص ثالث چیست” . تعریف این بیمه بسیار مهم است.

تمامی اشخاصی که در یک حادثه تصادف، زیان مالی و جانی می‌بینند، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرند. این بیمه هزینه‌های مربوط به درمان، فوت و خسارات به اموال را جبران می‌کند. در اینگونه اتفاقات، راننده مقصر هم می‌تواند از مزایای بیمه حوادث راننده که شاخه‌ای جدید از بیمه شخص ثالث به شمار می‌آید، استفاده کند. باید توجه داشت که بیمه حوادث راننده، فقط زیان‌های جانی را به عهده می‌گیرد و در مقابلِ زیان‌های مالی هیچ گونه مسئولیتی ندارد.

مسئولیت در بیمه شخص ثالث به چه معنا است؟

هر فردی باید مسئولیت وظایف و کارهای خود را قبول کند. همچنین در صورت بروز حادثه باید جبران خسارت انجام شود. دقت کنید فردی که به دیگران صدمه یا خسارتی وارد می‌کند، چه به صورت مالی یا جانی باید به جبران خسارت بپردازد. بیمه شخص ثالث یکی از پر فروش‌ترین بیمه نامه‌ها در صنعت بیمه است و با توجه به مسئولیت مدنی، این بیمه نامه‌ اجباری است. در حقیقت اگر راننده‌ای دچار حادثه شود و خسارتی به شخص ثالث وارد کند، بیمه نامه شخص ثالث خسارت‌های وارد شده را تا سقف تعهدات خود جبران خواهد کرد.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث خودرو

بیمه شخص ثالث دو نوع پوشش مالی و جانی دارد که برای جبران خسارت‌های فرد یا افراد زیان دیده شده در حادثه می‌پردازد. خسارت پوشش‌های بیمه شخص ثالث به شرح زیر است:

·  خسارت بدنی یا جانی:

پوشش جانی و غرامت پرداختی با توجه به نوع صدمه بدنی و جانی وارد شده به شخص ثالث بستگی دارد. صدمه وارد شده در حادثه بر اثر تصادف می‌تواند شامل: شکستگی، نقص عضو، ازکارافتادگی موقت یا دائم، ازکارافتادگی جزئی و کلی، هزینه‌های معالجه و درمان یا دیه فوت است.

تصادف

خسارت فوت یا نقص عضو در تصادفات با بیمه ثالث قابل جبران است.

·  خسارت مالی:

اگر تصادف و حادثه رانندگی ‌به اموال شخص ثالث خسارت وارد کند، در این بیمه نامه تحت پوشش مالی بیمه شخص ثالث است. در حقیقت اگر به خودرو فرد زیان دیده، آسیب وارد شود، شرکت بیمه با توجه به میزان سقف تعهدات خود، به پرداخت و جبران خسارت اقدام خواهد کرد.

عوامل تاثیر گزار بر نرخ حق بیمه و قیمت بیمه شخص ثالث

نرخ حق بیمه شخص ثالث با توجه به عوامل مختلف قیمت گذاری می‌شود که عبارتند از:

 • حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی
 • تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث
 • کاربری خودرو
 • جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث
 • میزان پوشش‌ مالی بیمه‌ای
 • تخفیف شرکت بیمه

تاثیر حق بیمه پایه و میزان دیه در قیمت بیمه شخص ثالث

میزان دیه در ابتدای هر سال و توسط قوه قضاییه اعلام می‌شود. این مبلغ مهم‌ترین مبنا برای محاسبه حداقل نرخ حق بیمه شخص ثالث است. بیمه مرکزی با دریافت این مبلغ می‌تواند میزان سقف تعهدات خود را مشخص کند. در سال ۱۴۰۱ مبلغ دیه معادل ۸۰۰ میلیون تومان در ماه حرام اعلام شده و حداقل نرخ بیمه شخص ثالث خودرو، یک چهارم یا ۲٫۵ درصد از دیه اعلام شده است. با توجه به این موضوع، راننده‌ها و بیمه‌گزار‌ها باید حداقل بیمه شخص ثالث را با نرخ مبلغ ۲۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۱ انتخاب کنند.

همچنین بیمه‌گزار می‌تواند برای افزایش میزان تعهدات و پوشش‌های اضافی بیمه شخص ثالث، حق بیمه بیشتری پرداخت کند و بیشترین پوشش مالی را برای این بیمه نامه خریداری کرد.

نرخ بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

نرخ بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱ طی بخشنامه‌ای از سوی بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه اعلام شده که به شرح زیر است.

نرخ بیمه خودرو سواری در سال ۱۴۰۱

تعداد سیلندرنرخ بیمه
کمتر از چهار سیلندر۲٫۳۴۴٫۰۰۰ میلیون تومان
پیکان، پراید و سپند۲٫۷۷۶٫۰۰۰ میلیون تومان
چهار سیلندر۳٫۲۶۳٫۰۰۰میلیون تومان
بالاتر از چهار سیلندر۳٫۶۵۲٫۰۰۰ میلیون تومان

 

نرخ بیمه شخص ثالث ۱۴۰۱ خودروهای بیش از ۶ سر نشین

نوع خودرونرخ بیمه
استیشن، ون با ظرفیت ۷ نفر۶٫۷۲۲٫۰۰۰ میلیون تومان
استیشن، ون با ظرفیت ۹ نفر۶٫۹۱۶٫۰۰۰ میلیون تومان
ون با ظرفیت ۱۰ نفر۶٫۹۹۳٫۰۰۰ میلیون تومان
مینی ‌‌بوس با ظرفیت ۱۶ نفر۸٫۵۹۸٫۰۰۰ میلیون تومان
مینی ‌‌بوس با ظرفیت ۲۱ نفر۸٫۹۳۱٫۰۰۰ میلیون تومان
اتوبوس با ظرفیت ۲۷ نفر۱۳٫۱۶۹٫۰۰۰ میلیون تومان
اتوبوس با ظرفیت ۴۰ نفر۱۶٫۵۶۹٫۰۰۰ میلیون تومان
اتوبوس با ظرفیت ۴۴ نفر۱۷٫۵۸۴٫۰۰۰ میلیون تومان

نرخ بیمه موتور سیکلت در سال ۱۴۰۱:

 • گازی: ۵۸۲٫۰۰۰ هزار تومان
 • دنده‌ای یک ‌سیلندر: ۷۱۱٫۰۰۰ هزار تومان
 • دو سیلندر و بیشتر: ۷۸۱٫۰۰۰ هزار تومان
 • دنده‌ای سه‌ چرخ و سایدکار: ۸۴٫۰۰۰ هزار تومان

عوامل دیگری نیز در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث تاثیرگذار هستند:
جریمۀ دیرکرد بیمه‌‍ شخص ثالث

دیرکرد در تمدیدی بیمه شخص ثالث جریمه دیرکرد و افزایش قیمت بیمه شخص ثالث را در پی دارد. این خسارت دیرکرد به صورت روزشمار محاسبه شده و به حق بیمه با توجه به نوع خودرو افزوده می‌شود. اگر مدت اعتبار بیمه نامه شخص ثالث منقضی شده‌ باشد و حادثه دارای خسارت مالی یا جانی رخ دهد، بیمه‌گر تعهدی در قبال پرداخت خسارت ندارد و خود شخص مالک خودرو یا وسیله نقلیه زمینی باید خسارت را پرداخت کند.

جریمۀ دیرکرد بیمۀ شخص ثالث به ازای هر روز معادل تقسیم حق بیمۀ کامل بدون تخفیف یک سال خودرو بر تعداد متعارف روزهای سال یعنی ۳۶۵ است. علاوه بر این، بابت هر روز دیرکرد، باید جریمه بیمه شخص ثالث نیز به اضافه مبلغ یاد شده پرداخت شود که میزان آن سالانه توسط سازمان بیمه مرکزی اعلام می گردد.

میزان پوشش مالی بیمه ثالث

هر سال، کمترین و بیشترین میزان پوشش مالی بیمه های شخص ثالث ماشین از جانب بیمۀ مرکزی تعیین می گردد؛ اما بیمه‌گزار می‌تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر، پوشش مالی بیشتری دریافت کند.

حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث که در سال ۱۴۰۱ توسط بیمه مرکزی تعیین شده است، ۲۰ میلیون و حداکثر پوشش مالی در بیشتر شرکت‌های بیمه ۴۰۰ میلیون تومان است برخی شرکت‌های بیمه‌گر نظیر بیمه شخص ثالث ایران حداکثر پوشش مالی بیمه شخص ثالث را ۴۰۰ میلیون تومان اعلام کرده اند.

تخفیف بیمه شخص ثالث (تخفیف عدم خسارت خودرو)

عامل تاثیرگذار بر بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت بیمه است یعنی به تعداد سالی که بیمه‌گزار از بیمه‌گر خسارت دریافت نکرده باشد، در هنگام تمدید بیمه‌نامه می تواند از شرکت بیمه‌گر تخفیف بگیرد و مبلغ تخفیف از حق بیمه شخص ثالث او کسر خواهد شد. با افزایش تعداد سال‌های عدم خسارت، درصد تخفیف بیمه شخص ثالث نیز افزایش می‌یابد. در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث، تعداد سال‌های تخفیف عدم خسارت از ۸ به ۱۵ سال تغییر یافته است.

برای خرید بیمه شخص ثالث با بیشترنی تخفیفات و ارزان ترین قیمت به لینک زیر مراجعه نمایید:
https://bimeh.com/thirdparty

جریمه عدم خریداری بیمه شخص ثالث

با توجه به اجباری بودن بیمه شخص ثالث، با عدم خریداری این بیمه نامه با جریمه مواجه خواهید شد که به حالت‌های مختلف است و عبارتند از:

 • جریمه نقدی: در صورتی که بیمه شخص ثالث را خریداری نکنید، جریمه خواهید شد که به صورت روزشمار بوده و به مدت ۳۶۵ روز است. همچنین هنگام تمدید بیمه نامه تعداد روز‌های عقب افتاده همراه حق بیمه پرداخت می‌شود.
 • توقیف خودرو: اگر بیمه شخص ثالث را خریداری نکنید و پلیس راهنمایی و رانندگی دستور توقف خودروی شما را دهد و بعد از بررسی‌ها متوجه عدم بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه شود، ماشین را متوقف کرده و به پارکینگ منتقل می‌کند.
 • پرداخت دیه توسط خود فرد در صورت بروز حادثه: در صورتی که راننده‌ای به شخص ثالث خسارت جانی یا مالی وارد کند، مسئول حادثه خواهد بود، مگر اینکه از بیمه نامه شخص ثالث استفاده کرده باشد. با تهیه بیمه شخص ثالث، پرداخت خسارت‌های جانی و مالی به وسیله صندوق تامین خسارت‌های بدنی به زیان دیده پرداخت می‌شود، اما اگر این بیمه نامه را خریداری نکنید باید تمام خسارت‌ها را خودتان پرداخت کنید.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث در کمتر از سه دقیقه

خودرو 206

خریدآنلاین بیمه خودرو از بیمه دات کام

به طور کلی خرید بیمه شخص ثالث هنگام بروز حادثه و تصادف رانندگی، کمک بزرگی برای تمام افراد و راننده‌ها است. همچنین پوشش‌های بیمه شخص ثالث باعث می‌شود، دغدغه‌های افراد برای جبران خسارت‌های ایجاد شده در حادثه، کاهش پیدا کند. برای اینکه بتوان بیمه نامه مناسب با شرایط بیمه‌گزار خریداری کرد به استعلام و مقایسه شرکت‌های بیمه‌ای نیاز است.

با توجه به پیشرفت صنعت بیمه، دیگر نیازی به خرید حضوری بیمه نامه نیست و می‌توان از طریق پلتفرم‌ها و سایت‌های آنلاین خرید انواع بیمه نظیر bimeh.com، بیمه نامه خود را خریداری کرد. بیمه دات کام یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه نامه است و می‌توان بدون صرف انرژی و زمان به صورت آنلاین بیمه نامه‌های مختلف از جمله بیمه های خودرو: بیمه شخص ثالث و بیمه ماشین را از  https://bimeh.com/ خریداری کرد.

به راحتی وارد صفحه اصلی bimeh.com شوید و در منوی محصولات این وب سایت بیمه نامه مورد نظر خود را خریداری کنید. همچنین در این سامانه شرایط مقایسه محصولات شرکت‌های بیمه‌ای فراهم شده است تا در کوتاه‌ترین زمان بهترین بیمه را خریداری کنید و کارشناس‌های بیمه دات کام به صورت ۲۴ ساعته و در طول ۷ روز هفته آمادگی پشتیبانی محصولات بیمه‌ای خود را دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 8 =