خرید بیمه شخص ثالث

بهترین بیمه شخص ثالث برای انواع خودرو + قیمت مناسب و تضمین شده

همانطور که می‌دانید بیمه شخص ثالث یکی از متداول‌ترین بیمه نامه‌ها و پر فروش‌ترین بیمه در صنعت بیمه‌ای کشور است. از این رو بیمه شخص ثالث خودرو و موتور هرگونه خسارت مالی و جانی وارد شده به شخص ثالث را پرداخت خواهد کرد. با توجه به قانون، خرید بیمه شخص ثالث اجباری بوده و در صورت عدم تهیه آن، پلیس راهنمایی و رانندگی می‌تواند خودرو و موتور سیکلت را توقیف کرده و به پارکینگ منتقل کند. همچنین جبران خسارت‌های حادثه بر عهده راننده مقصر خواهد بود که در برخی از مواقع این هزینه‌ها بسیار سنگین می‌شود.

در قرارداد بیمه شخص ثالث، شخص سوم تمام افرادی است که در حادثه با خودرو، زیان مالی یا جانی دیده‌اند و راننده مقصر باید خسارت‌های وارد شده را جبران کند که پرداخت هزینه‌ها به همراه بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو انجام می‌شود. در این مطلب درباره پوشش‌ها و مزیت‌های بیمه ثالث توضیحاتی خواهیم داد، با ما همراه باشید.

چه افرادی در بیمه شخص ثالث وابسته هستند؟

بیمه شخص ثالث خودرو و موتور یک قرارداد دو طرفه بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار است که با پرداخت حق بیمه از سوی بیمه‌گزار، شرکت بیمه را موظف به پرداخت خسارت‌ها تا سقف تعهدات می‌کند. این بیمه نامه دارای سه شخص وابسته است که به شرح زیر است:

 • شخص اول: فردی که مالیکت وسیله نقلیه را دارد( خریدار خودرو)
 • شخص دوم: شرکت بیمه‌ای که پوشش‌ها را ارائه می‌کند( فروشنده بیمه)
 • شخص ثالث: افراد یا فرد زیان دیده در تصادف به غیر از راننده مقصر

موارد تحت پوشش بیمه شخص ثالث خودرو

به طور کلی تعهدات بیمه شخص ثالث خودرو به دو صورت مالی و جانی است. به گونه‌ای که پوشش تمام خسارت‌ها و آسیب‌های بدنی وارد شده به افراد ثالث در این بیمه نامه جبران خواهد شد.

این خسارت‌ها شامل: غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمانی زیان‌دیده‌ها است. پوشش مالی هم برای جبران خسارت‌های وارد شده به وسیله نقلیه و اموال زیان دیده تا سقف تعهدات بیمه‌گر جبران خواهد شد.

تعریف کلی پوشش‌های بیمه شخص ثالث

به طور کلی بیمه شخص ثالث دو نوع خسارت مالی و جانی را تحت پوشش قرار می‌دهد که به شرح زیر است:

 • خسارت‌های جانی

‌شرکت بیمه خسارت‌های جانی اشخاص ثالث که برای آن‌ها رخ می‌دهد را تحت پوشش قرار خواهد داد. به طور مثال: فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمان، همگی تحت پوشش این بیمه نامه قرار خواهند گرفت. همچنین پرداخت خسارت بدنی، دیه یا همان ارش با توجه به نوع شکستگی، نقص عضو و صدمه ازکارافتادگی کلی و جزئی تحت پوشش بیمه نامه شخص ثالث است.

 • خسارت‌های مالی

در این پوشش خسارت‌هایی که بر اموال اشخاص ثالث وارد می‌شود، با توجه به سقف تعهدات شرکت بیمه جبران خسارت خواهد شد. این خسارت‌ها مانند: تصادف با ماشین فرد ثالث است که بیمه‌گر جبران هزینه‌های تعمیرات و زیان وارد شده به وسیله نقلیه را پرداخت خواهد کرد.

بهترین بیمه شخص ثالث

سقف پرداخت دیه در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

پرداخت خسارت‌ها در بیمه شخص ثالث با توجه به دیه اعلام شده از سوی قوه قضاییه مشخص می‌شود. قوه قضاییه در ابتدای هر سال مبلغی را به عنوان دیه مشخص می‌کند و به بیمه مرکزی اعلام خواهد کرد. در سال ۱۴۰۰ معادل مبلغ ۶۴۰  میلیون تومان برای ماه‌های حرام و معادل مبلغ ۴۸۰ میلیون تومان برای ماه‌های عادی در نظر گرفته شده است. سقف پوشش مالی هم در شرکت‌های بیمه‌ای متفاوت است، اما حداقل پوشش مالی از سوی بیمه مرکزی معادل ۱۶ میلیون تومان اعلام شده است.

عوامل تاثیر گزار بر قیمت بیمه شخص ثالث

در بیمه نامه ثالث عوامل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود قیمت بیمه نامه تغییراتی داشته باشد. این موارد عبارتند از:

 • کاربری خودرو
 • سال ساخت
 • جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه
 • تخفیف‌های بیمه نامه
 • تخفیف عدم خسارت

کاربری خودرو در بیمه شخص ثالث

نوع خودرو و کاربری ماشین یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گزار در قیمت بیمه شخص ثالث است. بدین گونه که قیمت بیمه نامه خودرو سواری شخصی از تاکسی کمتر بوده و دلیل آن هم می‌تواند تردد کمتر خودرو سواری شخصی باشد. در حقیقت تاکسی به دلیل تردد بیشتری که در سطح شهر دارد، در معرض خطر و حوادث رانندگی است. خب بیمه‌گر با توجه به میزان ریسک بالاتر این خودرو، حق بیمه بیشتری را در بیمه شخص ثالث خودرو در نظر می‌گیرد.

اهمیت خودرو‌ها با توجه به نوع کاربری به دسته بندی زیر تقسیم می‌شوند:

 • شخصی
 • آمبولانس
 • تاکسی
 • بارکش

تاثیر سال ساخت خودرو

همانطور که می‌دانید ریسک بیمه خودرو‌های کهنه از خودرو‌های دیگر بیشتر است. با توجه به این موضوع شرکت‌های بیمه‌ای نرخی به عنوان ضریب کهنگی در نظر می‌گیرند. این نرخ به طور معمول برای خودروهایی با عمر بیشتر از ۱۵ سال در نظر گرفته می‌شود که به ازای هر سال، ۲ درصد به مبلغ بیمه شخص ثالث خودرو اضافه خواهد شد.

نکته: توجه کنید که برخی از شرکت‌های بیمه‌ای خودروهایی با سال ساخت بالا را تحت پوشش قرار نخواهند داد و بهتر است که به فکر تعویض خودرو خود باشید.

جریمه دیرکرد تمدید بیمه ثالث

جریمه دیرکرد بیمه ثالث بعد از اتمام بیمه خودرو محاسبه می‌شود. اینکه شما بعد از انقضای اعتبار بیمه خود در سطح شهر تردد داشته یا نداشته باشید، تفاوتی را در محاسبه جریمه دیرکرد ایجاد نمی‌کند. در واقع، در هر صورتی این جریمه می‌بایست پرداخت شود. فقط در صورتی این جریمه راه دیگری را در پیش می‌‌‌گیرد که بخشوده شود که شرایط بخشودگی را به شرح زیر اعلام می‌کنیم:اگر نسبت به تمدید بیمه شخص ثالث وسیله خود اقدام نکرده و آن را به تعویق بیندازید مجبور خواهید شد جریمه دیرکرد را نیز پرداخت نمایید. این جریمه به صورت روزانه محاسبه می‌شود مقدار جریمه باعث افزایش نرخ شخص ثالث خودرو خواهد شد. بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران هرساله جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را تصویب و به شرکت‌های بیمه ابلاغ خواهد کرد.

تخفیف‌های بیمه شخص ثالث

شرکت‌های بیمه‌ای می‌توانند برای پرداخت حق بیمه، یکسری تخفیفات را در نظر داشته باشند که به بیمه نامه شخص ثالث هم این تخفیف‌ها تعلق خواهد گرفت. تخفیف‌های مناسبتی مانند: تخفیف دهه فجر و تخفیف‌های گروهی جزو این موارد است. علاوه بر آن در قانون جدید بیمه شخص ثالث خودرو، تخفیف‌های عدم خسارت کاهش پیدا کرده و به میزان ۲٫۵ درصد در نظر گرفته شده است. نکته مهم این است که با توجه به این تغییرات، تخفیفات عدم خسارت مانند قبل در قیمت بیمه‌نامه تاثیر گزار بوده و تا سقف ۷۰ درصد از حق بیمه را می‌توان کسر کرد.

 تخفیف عدم خسارت

تخفیف عدم خسارت جزو مواردی است که برای خودرو‌های بدون حادثه در نظر گرفته شده است. بدین صورت که اگر خودرویی در مدت بیمه‌نامه شخص ثالث دچار حادثه نشود، شرکت بیمه موظف است که تعداد سال‌های عدم استفاده از بیمه ثالث را برای بیمه‌گزار تخفیف در نظر بگیرد.

خرید بیمه شخص ثالث در بیمه دات کام

اهمیت خرید بیمه شخص ثالث برای خودرو و موتور سیکلت برای همه افراد مشخص است. برای اینکه بتوانید در کوتاه‌ترین زمان و بدون صرف انرژی، بیمه نامه مورد نظر خود را با شرایط استعلام و مقایسه تهیه کنید، ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که از کارگزاری آنلاین بیمه دات کام استفاده کنید.

کارگزاری آنلاین بیمه دات کام، سامانه استعلام، مقایسه و خرید آنلاین بیمه است. شما به راحتی می‌توانید با ورود به این سایت، انواع بیمه‌نامه‌های شرکت‌‌های بیمه‌ای مجاز بیمه مرکزی را استعلام و مقایسه نمایید. ضمنا، امکان تماس تلفنی با شماره ۰۲۱۴۳۷۲ و دریافت راهنمایی‌های رایگان و کاملا بیطرفانه و اطلاعات تخصصی بیمه از کارشناسان متخصص بیمه دات کام برای انتخاب بهترین بیمه فراهم شده است. شما پس از دریافت اطلاعات بیمه‌ای، بررسی و خرید ارزان‌ترین بیمه مناسب شرایط خود در کمترین زمان ممکن، بیمه‌نامه خود را به صورت رایگان درب منزل دریافت می‌نمایید.برای خرید بیمه شخص ثالث با ارزان ترین قیمت به سایت بیمه دات کام https://bimeh.com/thirdparty مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + یازده =